Kostel Želiv

Kód zboží:kZ001
Cena:60.00 Kč
Počet dílů (ks): 43
Obtížnost: 3
Měřítko: 1 : 250
Rozměry modelu (Š x V x H cm): 22.0 x 10.0 x 17.0 cm
 ks 


Kostel Želiv

HISTORIE KOSTELA
Klášter Želiv patří k nejznámějším v Čechách. Vznikl v roce 1144 či krátce poté jako benediktinský, ale už o pět let později připadl premonstrátům, kteří tady sídlí i dnes. V minulosti vzdoroval několika požárům, i husitům, ale vždy se však vzepjal do nové krásy; překonal i josefské zavírání klášterů. Komorník převlečený do šatů opata jel prý tehdy zachránit situaci do Vídně. "Jakou cenu má císař?" položil první otázku Josef Druhý. "Patnáct stříbrných. Ježíše Krista, božího syna, zradili za třicet, polovina je pro člověka dost." Císař se nad odpovědí zamyslel, přikývl a otázal se znovu: "Co si teď císař myslí?" "Že mluví se želivským opatem," odvětil opatův komorník. Klášter byl zachráněn, o více než půldruhé století později to ovšem tak snadné už nebylo. Na stavu kláštera se podepsal koncentrační tábor pro kněze; později zde sídlila psychiatrická léčebna i lesní správa.
Klášterní kostel Narození Panny Marie pochází z konce 1. poloviny 12. století. Mnohokrát přestavován prošel mnoha stavebními styly. Výrazný rukopis zanechal v rozvoji kláštera opat Jeroným Hlína (1703-1725). Jeho snažení přerušila nedbalost kuchaře; požár ze 16. června 1712 postihl většinu budov, zničil kostel. Po úspěchu u cisterciáckého kláštera v Sedlci byl pozván legendární stavitel českého baroku - Jan Blažej Santini. (To už ovšem pracoval na želivském hřbitovním kostele sv. Jana Křtitele.)
Přijedete-li sem v odpoledni, kdy slunce svítí přímo na průčelí trojlodního chrámu, upoutají vás dvě, dnes bělostné, vysoké věže. Pocházejí z úprav před požárem, ale Santini je pozměnil lomenými okny. Mezi věžemi je nápadný gotizující portikus. Původní barokní sochy nahradily plastiky sv. Cyrila a Metoděje Čeňka Vosmíka z roku 1916.
Umělecký cenné oltáře - hlavní a dva boční, pocházejí z dílny jihlavského řezbáře Václava Hebbela.I další vnitřní zařízení kostela pochází zejména od jihlavských a humpoleckých řemeslníků.


Další fotografie zboží

Copyright © Ivan Zadražil - vystřihovánky a projekty | Created by AVT design - tvorba www stránek | Mapa stránek

www.Goog.cz - Vyhledávač, katalog a seznamLinkovník  CZIN.eu  Jahho  Zona.cz  Príma internet  iTop  Internetový katalog obchodů a webových stránek - Bezva  Portál  Seznam stránek  Jyxo.czToplist  Google  Seznam.cz  Centrum.cz  Atlas.cz  Najisto.cz  Bing  katalog.w-software.com  Zoohoo  sprehledem.cz  Firmy.cz  Mapy.cz  Dasi.cz  Ill.cz  Katalog   Katalog firem - Hledej   Katalog  ZDROJ.cz - katalog odkazů  Euroseznam  Najdu.net