Vystřihovánky - Zámek Jilemnice

Kód zboží:zJ002
Cena:70.00 Kč
Počet dílů (ks): 23
Obtížnost: 3
Měřítko: 1 : 250
Rozměry modelu (Š x V x H cm): 17.0 x 11.0 x 8.0 cm
 ks 


Vystřihovánky - Zámek Jilemnice

HISTORIE ZÁMKU
Malebný renesanční zámek Jilemnice se nachází ve stejnojmenné obci v Západních Krkonoších, okres Semily, kraj Liberecký. Na místě dnešního Jilemnického zámku stávala původně valdštejnská tvrz. První zmínka o tvrzi je z roku 1492, předpokládá se ale, že vznikla již ve 14. století. V 16. století byl na místě tvrze vybudován jilemnický zámek pány Křineckými z Ronova. Později zámek zdědili páni Harantové z Polžic a Bezdružic, v roce 1701 jej koupil rod Harrachů, který ho v letech 1714 – 1895 přestavěl do dnešní podoby. Rod vlastnil panství do 2. světové války, kdy bylo zestátněno, dnes je zámek v majetku státu.
Původní renesanční jádro dnešního jilemnického zámku mělo půdorys písmene „L“ se štíhlou šestibokou věží na severozápadě a se dvěma arkádami na východní straně, které byly později zazděny. Zámek byl v minulosti větší než dnes, patřily k němu dvě kuchyně se spíží, dvanáct komor, jedenáct obytných místností a kanceláří, tři sklepy v přízemí, čtyři sklepy v podzemí, pekárna, prádelna a konírna pro dvacet koní s komorou pro krmivo. Na počátku 18.stol. přestal být zámek trvalým sídlem majitelů. Po válce se na zámku střídaly různé instituce, roku 1953 sem přesídlilo i Krkonošské muzeum, které zde sídlí dodnes. Toto muzeum se může pochlubit třemi originálními expozicemi. Expozicí z počátků českého lyžování, expozicí historicko-etnografickou, jejíž součástí je neopomenutelný Metelkův ozvučený betlém z let 1883 – 1913 a Kavánovou galerií, kde si můžeme prohlídnout díla z konce 19. a počátku 20. stol.
V interiéru zámku se nám dochovaly různé typy kleneb. V západní části sídla se nachází křížové klenby a v patře klenba hvězdová. V místnostech byly rozsáhlé sbírky porcelánu (loketský, drážďanský, vídeňský, míšeňský) a skleněné servisy. Nábytek byl barokní, empírový, ale i z dob romantismu . Významné jsou i sbírky grafiky a map, obzvláště Grauparova mapa z roku 1765. Další cenností byly sbírky zbraní a loveckých trofejí. Již v 16. století se zrodil základ zámeckého parku. Kryštof Bohumír Harant se zasloužil v polovině 17. století o rozšíření zahrady o vzácné rostliny, keře a stromy, byly zde umístěny i dva nákladné vodotrysky. Pak o 25 let později se zde nachází i okrasná zahrada, obehnaná zdí, tvarované buxusové stěny, dva letohrádky, herna, dřevěná komora pro koroptve a sluneční hodiny, také zahradnický domek a ovocná a zelinářská zahrada. Můžeme zde vidět nejstarší jilemnický strom – 250 let starou lípu. Po válce park velmi zpustl. Zajímavostí zámku je určitě největší soubor cechovních štítů v České republice a nejjemnější lněná příze na světě. V blízkosti sídla se nachází vzácný soubor lidové roubené architektury Zvědavá ulička z let 1788-89.


Další fotografie zboží

Copyright © Ivan Zadražil - vystřihovánky a projekty | Created by AVT design - tvorba www stránek | Mapa stránek

www.Goog.cz - Vyhledávač, katalog a seznamLinkovník  CZIN.eu  Jahho  Zona.cz  Príma internet  iTop  Internetový katalog obchodů a webových stránek - Bezva  Portál  Seznam stránek  Jyxo.czToplist  Google  Seznam.cz  Centrum.cz  Atlas.cz  Najisto.cz  Bing  katalog.w-software.com  Zoohoo  sprehledem.cz  Firmy.cz  Mapy.cz  Dasi.cz  Ill.cz  Katalog   Katalog firem - Hledej   Katalog  ZDROJ.cz - katalog odkazů  Euroseznam  Najdu.net